Liliana Krzycka Rafał Pieszko

fot. Bartek Barczyk


/ menthol architects

Menthol Architects to interdyscyplinarne biuro projektowe, które serwuje świeże pomysły i architekturę zrównoważoną. Pracownia z sukcesem eksploruje różne obszary dziedzin projektowych od wzornictwa przemysłowego do architektury i urbanistyki. W 2017 roku biuro znalazło się wśród dziesięciu najbardziej innowacyjnych pracowni architektonicznych w Polsce w plebiscycie miesięcznika „Architektura-murator” Innowacje w architekturze. W swojej pracy za nadrzędną uważamy twórczość będącą wynikiem szerokiej analizy i współpracy, odpowiadającą na potrzeby, powstającą w poszanowaniu natury i czerpiącą korzyści z jej dóbr odnawialnych, tworzącą przyjazne miejsca do życia niezależnie od skali i dającą radość przyszłym odbiorcom. Różnorodność wyzwań projektowych jest dla nas kluczowym elementem poszukiwania własnej tożsamości i zachowania przepływu energii twórczej. Architektura jest dla nas sztuką szczególną, posiadającą cechy społecznej użyteczności, sztuką swoistej misji społecznej.

menthol

Menthol jest związkiem organicznym występującym naturalnie w mięcie. Zdolność mentholu do chemicznego oddziaływania na wrażliwe na zimno receptory, odpowiedzialna jest za znane uczucie chłodzenia, powstające po inhalacji, spożyciu lub stosowaniu w kosmetyce. Wielu ludzi na całym świecie korzysta z wyraźnego aromatu mentholu doznając uczucia chłodzenia i orzeźwienia. Chcemy wprowadzić to uczucie świeżości w projektach, które tworzymy.

/ budownictwo pasywne i energooszczędne

Posiadamy szeroką wiedzę i doświadczenie w projektowaniu budynków energooszczędnych oraz pasywnych. Jako jedni z nielicznych w Polsce, jesteśmy w posiadaniu oficjalnego certyfikatu Projektanta oraz Specjalisty Budynków Pasywnych wydanych przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt, potwierdzających naszą znajomość tematu projektowania budynków energooszczędnych.

Faktem jest, że nowe budynki mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby zużywały tylko mały ułamek energii w porównaniu do konwencjonalnych domów. Znacznie więcej niż 10.000 pasywnych budynków zostało zbudowanych w całej Europie - budynków, których zapotrzebowanie na ciepło wynosi tylko około jednej dziesiątej w porównaniu do przeciętnego budynku. Wymagania jakościowe dla standardu budynku pasywnego znane są już od jakiegoś czasu, a wszystkie istotne informacje są publikowane i ogólnie dostępne w Internecie. Wszystko to nie może jednak zastąpić doświadczonego projektanta z dobrym zrozumieniem wiedzy technicznej budynku pasywnego.

dom pasywny certyfikat

/ charakterystyki energetyczne

Każde z naszych opracowań kubaturowych wspomagane jest obliczeniami charakterystyki energetycznej, wykonywanych za pomocą specjalistycznych programów jak rekomendowany przez instytut budownictwa pasywnego w Darmstadt program PHPP (Passive House Planning Package) oraz programy zgodne z normą PN–EN 12831. Tym sposobem mamy pełną kontrolę nad wprowadzanymi przez nas rozwiązaniami na każdym etapie projektowym, co wpływa na tworzenie bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań projektowych.


/ zrównoważony rozwój i ekologia

Utożsamiamy się z ruchem architektonicznym znanym jako 'architektura naturalna', który eksploruje potrzebę człowieka do połączenia się ze środowiskiem naturalnym poprzez środowisko zabudowane. Kierunek ten ma na celu stworzenie bardziej harmonijnych relacji pomiędzy człowiekiem a przyrodą poprzez zbadanie, co oznacza projektowanie z naturą w domyśle. Uważamy, że zwrócenie uwagi na potrzeby społeczeństwa przy równoczesnym myśleniu o środowisku naturalnym jest podstawą do tworzenia zrównoważonych projektów, które wydają się być właściwą odpowiedzią na przyszłość. Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się, jak niewiele potrzeba, aby tworzyć przyjazne środowisku rozwiązania i jak dzięki temu podnieść wartość inwestycji i twojego życia !


/ planowanie przestrzenne

Pracowaliśmy nad wieloma projektami urbanistycznymi o różnorodnej skali, gdzie zdobyliśmy doświadczenie pomocne przy projektowaniu zróżnicowanych założeń przestrzennych, począwszy od domów jednorodzinnych i apartamentów do bardziej różnorodnych funkcjonalnie inwestycji. W projektowaniu posługujemy się narzędziami pomocnymi w analizie i projektowaniu założeń przestrzennych.

/ architektura

Rozumiemy złożoność i długoterminowe zaangażowanie w proces inwestycyjny, dlatego pracujemy blisko z inwestorem, aby dostarczać i wdrażać optymalne projekty dopasowane do indywidualnych potrzeb. Mamy szerokie doświadczenie przy projektowaniu budynków o różnorodnej skali i funkcji. Świadczymy kompleksowe usługi od koncepcji po realizację i marketing obiektu. Nasz proces projektowy zawsze poparty jest szeregiem analiz, makietami, modelami przestrzennymi 3D i symulacjami oraz fotomontażami. Mamy doświadczenie w koordynacji złożonych projektów na etapie projektu i budowy, gdzie współpracujemy ze złożonym zespołem konsultantów i kontrahentów. Zawsze staramy się dostarczyć optymalne rozwiązania pod względem architektonicznym i ekonomicznym. Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci rozwinąć Twój pomysł !


/ projektowanie wnętrz

Dostarczamy wysokiej jakości projekty wnętrz, gdzie funkcjonalność i światło jest kluczowym aspektem przestrzeni. Lubimy eksperymentować z kolorem i fakturą, często używamy surowców naturalnych oraz wtórnych. Używamy zaawansowanego oprogramowania i ściśle współpracujemy z bazą dostawców. Doradzamy w zakresie wizerunku marki, zestawienia materiałów i wyposażenia wnętrza. Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak możemy pomóc Ci poprawić jakość Twojej przestrzeni !


/ wzornictwo przemysłowe

Lubimy eksperymentować w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, gdzie mamy możliwość badania funkcji i formy oraz relację pomiędzy produktem a użytkownikiem w małej skali. W naszym dizajnie ważnym aspektem jest projektowanie ściśle dopasowane do użyteczności i potrzeb społecznych, z szczególnym uwzględnieniem recyklingu, a także zwrócenie uwagi na odpowiedzialne podejście do rzeczywistości ekonomicznej. Z powodzeniem uczestniczyliśmy w wielu konkursach i mamy doświadczenie w procesie wdrożeniowym od projektu do produktu.