[x]

MIEJSKI PARKING ROWEROWY /

status / projekt koncepcyjny 2011

mała architektura

Projekt koncepcyjny systemowo-modułowego miejskiego parkingu rowerowego. Projekt parkingu podejmuje walkę z chaosem istniejących parkingów rowerowych. Ideą przewodnią przyjętego rozwiązania było stworzenie nowoczesnego i modularnego mebla miejskiego, który stałby się symbolem akcji promującej ekologiczny styl życia, elementem którego jest m.in. jazda na rowerze. Oprócz estetycznego parkingu rowerowego obiekt mógłby pełnić funkcję zielonej donicy, ławki oraz zawierałby miejsce na automat wendingowy i reklamę, które są wkomponowane w obiekt w sposób zorganizowany.

parking rowerowy widok frontowy

widok frontowy

W centrum miasta, w parku, na osiedlu mieszkaniowym, przy centrum handlowym i przed budynkiem biurowym. Wszędzie tam, gdzie parkowanie rowerów wymknęło się spod kontroli, wszędzie tam, gdzie warto zazielenić kawałek miasta i promować jazdę na rowerze.

parking rowerowy przekrój i elewacja boczna

przekrój i elewacja boczna

parking rowerowy plany

plan i tylnia elewacja

parking rowerowy widok tylni

widok tylniej ściany parkingu z ławeczką i donicami na kwiaty

Obok funkcji parkowania roweru każdy parking jest podłączony do specjalnie zaprojektowanego portalu tzw. network "parking" - wspólnota rowerowa na stronach internetowych. Użytkownicy rowerów mogą utworzyć tam konto i śledzić swoje podróże na mapie oraz wymieniać informacje na temat różnych szlaków i niebezpiecznych miejsc, które powinny zostać zauważone przez radę miasta. Punkty zgromadzone na przebyte kilometry mogą być później wymienione na produkty z automatu.

W porównaniu do ostatnio realizowanych w miastach bardzo drogich wiat autobusowych, zrezygnowaliśmy z drogiego szkła, które nie jest odporne na wandalizm i jest trudne w utrzymaniu czystości. Proponowane moduły składają się z prefabrykowanej żelbetowej ramy i dodatkowo ażurowej ścianki z klejonych profili drewnianych. Beton stanowi dobre tło dla rosnących pnączy i dobrze wpisze się w krajobraz zurbanizowanego miasta. Beton mógłby pochodzić z recyklingu starych betonowych wiat autobusowych.

parking rowerowy moduły konstrukcyjne

moduły konstrukcyjne

Zaproponowane moduły umożliwiają ciekawe aranżacje i dopasowanie parkingu do miejsca. Zastosowanie zróżnicowanej zieleni i kombinacji modułów stwarzałoby indywidualne, ale podporządkowane głównej zasadzie, unikalne rozwiązania projektowanego mebla miejskiego dla poszczególnych lokalizacji (dzielnic miasta) i tym samym mogłoby powiązać główne trasy rowerowe w mieście charakterystycznymi przystankami rowerowymi.

parking rowerowy przykładowe aranżacje zieleni parking rowerowy przykładowe aranżacje roślinności parking rowerowy przykładowe aranżacje zieleni parking rowerowy przykładowe aranżacje zieleni

przykładowe aranżacje modułów i roślinności

Zestawione ze sobą moduły stworzyłyby nowy charakterystyczny element w panoramie miasta: swoiste mini-parki, w których można nie tylko bezpiecznie i komfortowo zaparkować rower, ale także na chwilę zatrzymać się podczas przechadzki w mieście lub odpocząć po przejażdżce rowerowej. Takie elementy małej architektury zasilają „zielone płuca miasta”.

parking rowerowy Warszawa

/// zobacz również:

ławka miejska Pogadanka

modułowy mebel miejski

2017

projekt prototypowy - mała architektura