[x]
12/12/2012
budowa wieży dla jerzyków

/// stawianie wieży na fundamencie

Zakończyliśmy prace przy budowie i montażu wieży lęgowej dla jerzyków, tym samym pierwsza w Polsce wolnostojąca wieża lęgowa dla jerzyków już stoi!

Budowla ma 8 m wysokości i swoim kształtem nawiązuje do sylwetki jerzyka w locie. Dlaczego jerzyki budzą tak wielkie emocje? Otóż stanowią one niezastąpioną, a przede wszystkim naturalną broń przeciwko plagom komarów i meszek. W ciągu doby para jerzyków potrafi zjeść do 20 tysięcy tych dokuczliwych owadów. Pomimo, że jerzyki są ptakami chronionymi, w ostatnich latach obserwujemy znaczny spadek ich populacji. W okresie lęgowym ptaki te chętnie zakładają gniazda w szczelinach bloków mieszkalnych i pod dachami domów. Niestety coraz częstszym, choć nielegalnym zjawiskiem, podczas prac termomodernizacyjnych i remontowych, staje się zalepianie szczelin z pisklętami. Dlatego też przedstawiciele władz Białołęki wraz ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków z Panią Dorotą Zielińską na czele (STOP) oraz radnym dzielnicy - Marcinem Korowajem, postanowili zaangażować się w budowę wieży lęgowej przystosowanej do potrzeb tych pożytecznych ptaków. Wieża będzie nie tylko nowym domem dla tych wspaniałych ptaków, ale będzie pełnić również funkcję symboliczną i edukacyjną. Mamy nadzieję, że tego typu proekologiczna inicjatywa, wpłynie na rozpowszechnienie zainteresowania wśród społeczeństwa tematem jerzyka, jego ochrony i pożytecznej roli w naszym otoczeniu.

Pod tym linkiem możecie obejrzeć konstrukcję w nocy.

budowa wieży dla jerzyków

/// Pośród zimowej scenerii na horyzoncie rysuje się sylwetka wieży ...

budowa wieży dla jerzyków

... cierpliwie czekając na nowych lokatorów wraz z nadejściem wiosny.

budowa wieży dla jerzyków

Konstrukcja przyjmuje kolory nieba i lewituje nad terenem ...

budowa wieży dla jerzyków

... odzwierciedlając sylwetkę jerzyka w locie, cały czas składa hołd tym wspaniałym ptakom.

wieża lęgowa dla jerzyków

Głośnik widoczny na tym zdjęciu jest częścią systemu wabiącego. System zasilany jest energią słoneczną i jest tak zaprogramowany, aby automatycznie odtwarzać odgłosy jerzyka w odpowiednich miesiącach roku i o konkretnej porze dnia. Jak tylko pierwsze budki znajdą nowych właścicieli, instalacja może zostać wyłączona i wykorzystana w innej konstrukcji.

wieża lęgowa dla jerzyków wieża lęgowa dla jerzyków wieża lęgowa dla jerzyków /// dowiedz się więcej na temat projektu